Először is tisztázzuk, hogy miért került a címben szereplő “menedzselés” szó idézőjelbe! Fontos tudni, hogy egy igazán jól működő vállalkozás alaptétele: embereket nem tudunk menedzselni. Amit teljes mélységében be tudunk szabályozni, azok a folyamatok, a hozzájuk kapcsolódó tér és idő. Minden más már következmény. Meggyőződésem és így sokkal elfogadhatóbbnak tartom azt, hogy az emberekre való hatás alapköve az őszinte odafigyelés és a személyes készségek fejlesztése.

Éppen ez az, ami a különösen kreatív munkatársak esetében az egyedül üdvözítő megoldást jelentheti. Nézzük meg, hogy miként!

Egy tréningen a másik ember megértéséről beszélgettünk. Az egyik résztvevő segítséget kért, mert már állandósult a problémája, miszerint kollégái folyamatosan megkeresik saját, megoldásra váró feladataikkal.

Mivel soha, senkinek sem mondott nemet, a saját munkájával folyamatosan elmaradásba esett.

“Nem tudom, mit tegyek…” – mondta.

Végül egy nagyon érdekes tényre derült fény:

“Számomra a munkám adminisztratív része unalmas, nem kielégítő. A tanácsadás sokkal inkább fekszik nekem.” – csillant meg a szeme.

Majd így folytatta:

“Ha tanácsadóként segíthetném a kollégák mindennapi munkáját, azt imádnám! De sajnos nem lehet. Nincs ilyen munkakör a cégnél.”

1-2 percig kissé kihívóan, provokatív módon arra biztattam, hogy gondolja végig a lehetőségeit.

“Hát, végül is semmit nem veszíthetek azzal, ha megemlítem a menedzseremnek, hogy milyen sok előnye származna ebből a cégnek.” – mondta ki mosolyogva a végső konklúziót.

Jó volt látni az arcán az örömteli kifejezést, hiszen éppen az jelentette számára az élvezetet, amit a többiek nyűgként éltek meg.

 

És éppen ez az, amit vezetőként mindenkinek meg kell értenie, tevékenykedjék akár egy nagyvállalatnál, akár egy induló vállalkozásnál!

Bár a kreativitás óriási teher is lehet a szervezet vállán, a jól kezelt kreatív energia igazi erővé tud válni.

A kimunkált, rendszerbe állított szabályokat ugyanúgy alkalmaznunk kell a találékony, ötletdús, leleményes, állandóan a fejlesztés lehetőségét kereső munkatársak esetében is. Ugyanakkor célszerű megteremtenünk azokat a kereteket, amelyek között ezek a kollégák is kiteljesedhetnek és így a menedzser a vállalkozás fejlesztése érdekében meg tudja mozgatni ezeket az alkotó gondolatokat.

 

Mit is érdemes tenni ennek érdekében?

  1. Találj érintett beosztottaid számára olyan pozíciót vagy legalábbis feladatokat, amelyek lehetővé teszik kreativitásuk kiteljesítését!
  2. Vigyázz, ezek az emberek csak nagyon ritkán vagy egyáltalán nem alkalmasak ötleteik megvalósítására! Éppen ezért mindig legyen a csapatban olyan szakértő, aki precíz, alapos, igazi megvalósító, befejező, azaz érti a folyamatok mentén való ténykedés fontosságát és mikéntjét!
  3. Ha magukra kell hagynod őket, mert például nincs elég embered a 2. pontban írtak megvalósításához, akkor találd meg a megfelelő arányt a szabadságfok és a finom nyomás között, hogy a határidőket be tudd tartatni ezekkel az újító szellemű munkatársakkal!

Figyelj arra, hogy mindig érezzék az újítási ötletek iránti nyitottságodat, fogékonyságodat! Ez egyfelől vonzó és ébren tartja az emberek elkötelezettségét, másrészt az érintettek bevonása révén óriási fejlesztő erőt biztosít a vállalkozásodnak.

A cikkben szereplő történetet az előkészület alatt álló, várhatóan 2019 nyarán megjelenő könyvemben olvashatod. Különösen jó szívvel ajánlom számodra, ha szeretnél jobban elmélyülni a kommunikáció gyakorlati nézőpontjaiban (beszélgetés módszertana, célja, hatásai, valamint további kommunikációs módszerek és eszközök).

Érdekelnek a praktikus hétköznapi módszerek és az önfejlesztés?  Ide kattintva iratkozhatsz fel YouTube csatornámra.

 

Itt feliratkozva kaphatod meg a díjmentes “9P” Akadémia gyűjteményt.

Ez a következő, teljes rendszeremet érintő írásokat tartalmazza:

1. A testtartásban rejlő erő / 2. Gyalogolj az egészségedért! Az erő alapjai… / 3. Mentsd meg az életedet! A légzés varázslatos világa… / 4. A partner megértésének művészete / 5. Stresszkezelés a mindennapokban / 6. Edd magad egészségesre! / 7. Nagyobb testtudatosság, teljesebb élet / 8. Kalandozás az önbecsülés óceánján… Határozd meg Te a saját értékedet! / 9. Kommunikáld magad boldoggá! / 10. Az ideális vállalkozás, avagy hogyan gondold végig… / 11. Túllégzéssel az egészségért / 12. A Wim Hof Módszer második és harmadik alappillére. A hideg és a mentális fókusz szerepe / 13. Fejlesztés és lojalitás… Ok és okozat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük