Néhány évvel ezelőtt egy rég nem látott ismerősöm elmondta, hogy nagyon sokszor értéktelennek, alsóbbrendűnek érzi magát. A válását követően ez az érzés csak még tovább erősödött. Nem találta a helyét, pedig folyamatosan azzal volt elfoglalva, hogy hogyan tud minél jobban megfelelni az elvárásoknak. Mást sem tett, mint igyekezett szem előtt tartani mindenki érdekeit, maga elé helyezni mindent és mindenkit, nem számított, hogy a magánéletéről, a munkájáról vagy a családjáról volt-e szó.

Aztán persze minden a klasszikus módon alakult: amikor nehézségei támadtak és segítségre volt szüksége, akkor egy szál egyedül maradt. Nem kapott segítséget, sőt, még csak olyan valaki sem akadt az életében, akivel megoszthatta volna problémáját, nehézségeit, fájdalmát.

Ismerős a helyzet? Észrevetted már, hogy a megfelelési kényszer mindannyiunk életének lyukas zoknija? Hogy amikor már igazán sáros a cipő, akkor sem veszi le az ember, mert “hát az meg már hogy nézne ki?”. Igen, kényszeresen vagy akár gyakorta mások kedvében járni azért, hogy szeretetet, elismerést vagy legalább egy jó szót kapjunk, egyike a legönpusztítóbb, az önbecsülést, önbizalmat legkevésbé támogató irányvonalaknak!

Tudod, mi a legfőbb igazság e tekintetben? Az, hogy amikor bajba kerülsz, akkor pontosan az tesz rád a legnagyobb ívben, akinek mindig is a leginkább meg akartál felelni. Ha nem tetszik ez a gondolat, akkor két dolgot tehetsz: vagy megsértődsz, és nem olvasol tovább vagy elgondolkodsz, mert nagy valószínűséggel már Te is megtapasztaltad ezt az érzést (esetleg attól félsz, hogy ez tényleg bekövetkezhet).

Ne keverd ezt össze azzal, amit kölcsönös tiszteletnek vagy szeretetnek hívunk!

Amikor két ember egymásra őszintén odafigyelve éli az életét, akkor ez a fajta – elvárások nélküli – készséges, figyelmes és viszonzást nem váró, odaadó támogatás természetes velejárója a kapcsolatnak. Sőt, ezek az emberek őszinte szívvel támogatják egymás önfejlesztő törekvéseit.

Azonban amikor saját értékünket, szerethetőségünket, és a világban elfoglalt helyünket attól függően éljük meg, hogy mások mit gondolnak rólunk, akkor komoly bajba sodorjuk magunkat.

Arra kérlek, hogy minden alkalommal, amikor kételyeid támadnak önmagaddal kapcsolatban, akkor gondold végig és erősítsd meg magadban ezeket a tényeket:

  1. Tökéletes vagyok
  2. Szeretet és tisztelet vesz körül
  3. Nincs mitől félnem
  4. A helyes dolgokat cselekszem

A fentieket – és így az önbecsülésedet is – egytől-egyig meg tudod erősíteni, ha jól belegondolsz a következőkbe: száz év múlva – halandósága révén – szinte minden ember, akit ismersz, távozik ebből a földi világból. Minden, ami most oly fontosnak tűnik, elenyészik. Akitől most tartasz, már túljut gyenge, kiszolgáltatott, másokra utalt állapotán is és nagy valószínűséggel nemcsak hogy hatása nem lesz senkire, de még csak nem is nagyon emlékeznek rá… Abszurd? Igen, lehet. Igaz? Teljes mértékben? Kissé fatalista? Talán.

Ám egy dolog biztos: semmi sem annyira fontos, mint hogy örömteli, egészséges és erős, azaz önbizalomtól duzzadó légy! Minden tekintetben. Az ehhez vezető út pedig a szereteten, félelem nélküliségen és legjobb önmagadon keresztül vezet. Hogyan találhatsz rá erre az útra?

Fontos, hogy keresd meg saját, önmagadnak szóló üzenetedet. Találd meg azt a kislányt vagy kisfiút, aki annak idején még pontosan tudta, hogy ki vagy, kivé kell válnod és dolgozz magadon, immár az új alapokra helyezve a fókuszt, így haladj ez önfejlesztés útján!

Íme, egy mód, ahogyan megteheted ezt:

  1. Képzeld el, hogy életed csúcsán jársz! Mindent elértél (nem anyagi tekintetben), amit akartál, azt az életet éled, ami boldoggá tesz. Idős vagy, már semmin sem tudsz változtatni és nincs is rá okod, mert így volt jó az életed, ahogyan élted.
  2. Tekints vissza életedre, egészen a mai napig: mi változott, mi okozott igazán örömöt? Mi az, ami fontos számodra, mi hozott igazi változást? Itt most nincs helye az anyagiakon való gondolkodásnak. A bensődben rejlő értékeket keresed. Írd le ezeket a számodra fontos dolgokat! Kapcsolatok, hobbi, hivatás, egészség, megismerted a világot…? Te tudod, mi az, ami igazán számított. Igen, így. Múlt időben, mert megtörtént.
  3. Vizsgáld meg a felírt tételeket! Ha mégis becsúszott egy-két anyagi természetű dolog (szép otthon, karrierpálya, stb.), tedd fel magadnak a kérdést: “Miért fontos ez nekem?”! És itt most egy korábban tőlem segítséget kérő ismerős példáján keresztül mutatok meg egy esetet.Lehet, hogy a szép ház büszkévé tesz? Akkor nézd meg, miért is kell büszkének érezned magadat! Talán mert tartasz a középszerűségtől? Miért van ez? Mert nem érzed magad elég fontosnak? Honnan ered ez az érzés? Gyermekkorodban mindig a testvéredet “sztárolta” a család és Te mindig a szürkeség fogja voltál? Hogyan hatott ez az önbecsülésedre? Mennyire volt ennek reális alapja a teljesítményed, stb. alapján? Minek és ki(k)nek akarsz még mindig megfelelni, bizonyítani? Ha bizonyítanod kell másoknak, akkor ez kiről szól: rólad vagy róluk? Valójában mit szeretnél?
    (Megjegyzés: a fenti vonalvezetés felvetéseket, lehetőségeket tartalmaz, a tényleges beszélgetés sohasem így történik.)Kedves ismerősöm a beszélgetés végén arra jutott, hogy valójában görcsösen kapaszkodik a gyermekkori élményekbe és folyamatosan szeretetre vágyik, ez iránti szomját igyekszik oltani. A családjának (és aztán mindenki másnak) való megfelelés kényszere mindössze erről szól és a ház, a karrier megfelelő útnak tűnt ehhez, miközben figyelmen kívül hagyta a számára fontos értékeket.
  4. Az eredmény? Megkönnyebbülten építette újra ezúttal már nem a céljait, hanem az élettervét, hogy aztán az ezt az élettervet létrehozni képes célokat tűzze ki maga elé.Tégy így Te is! Minden célkitűzés szolgálja a valóban téged jelképező életterv elérését, az ahhoz vezető út felépítését. Ami nem oda vezet, az nem Te vagy.Joggal merül fel a kérdés: “Én utazgatni akarok. Szabad életre vágyom. De muszáj dolgoznom ahhoz, hogy megvegyem a repülőjegyet. Akkor most mi a helyzet?”
    Nos, a helyzet az, hogy senki sem ígérhet neked áldozatok nélküli életet. Igen, vannak “kitérők”, amiket ha jobban megvizsgálunk, azt látjuk, hogy eszközök, részcélok az önfejlesztés, az önmegvalósítás, élettervünk realizálása útján. Következésképpen ezek nem “eltévelyedések”!
    Csakis azokra a dolgokra tekints kitérőként, amelyek nem az élettervedet szolgálják!

    Saját példa: egy óriási ingatlant azért megvenni meglehetősen nagy áldozatok és sok stressz árán, hogy aztán azt jó áron eladva és a kapott pénzből egy nyugodt helyen, kis házikóban éldegélve alkosson az ember, a legnagyobb marhaság… Mennyivel jobb ötlet egy kis házban éldegélni és szép nyugodtan félretenni a szükséges összeget, ha már egyszer úgyis a nyugodt alkotás öröme volt a cél.

    Egy ilyen bakihoz csak annyi kell, hogy az ember egy időre félretegye az élettervére alapozott célkitűzések gyakorlatát.

Tehát, még egyszer a megoldás: vizsgáld meg a számodra valóban fontos értékeket, alakítsd ki saját, legőszintébb élettervedet és mostantól csak és kizárólag olyan célokat tűzz ki, amelyek elérése az életterved megvalósítása felé visz téged!

Ez az igazi út az önbizalomhoz, hiszen kizárólag önmagad megértése és megbecsülése szolgálhat  stabil alapot az életben.

Amennyiben további kalandokat keresel az önbecsülés, az önfejlesztés terén, akkor ide kattintva iratkozhatsz fel YouTube csatornámra.

 

Itt feliratkozva kaphatod meg a díjmentes “9P” Akadémia gyűjteményt.

Ez a következő, teljes rendszeremet érintő írásokat tartalmazza:

1. A testtartásban rejlő erő / 2. Gyalogolj az egészségedért! Az erő alapjai… / 3. Mentsd meg az életedet! A légzés varázslatos világa… / 4. A partner megértésének művészete / 5. Stresszkezelés a mindennapokban / 6. Edd magad egészségesre! / 7. Nagyobb testtudatosság, teljesebb élet / 8. Kalandozás az önbecsülés óceánján… Határozd meg Te a saját értékedet! / 9. Kommunikáld magad boldoggá! / 10. Az ideális vállalkozás, avagy hogyan gondold végig… / 11. Túllégzéssel az egészségért / 12. A Wim Hof Módszer második és harmadik alappillére. A hideg és a mentális fókusz szerepe / 13. Fejlesztés és lojalitás… Ok és okozat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük