Néhány évvel ezelőtt elkezdtem kísérletezni a legkülönfélébb táplálkozási szokásokkal. Több, mint 25 évnyi, csaknem vegetáriánus étkezés után (a negyedszázadnyi idő egy részében halat még fogyasztottam) arra a felismerésre jutottam, hogy a lelkiismereti okokból elfogyasztott vagy meg nem evett táplálék nehezen vezet a kívánt eredményhez, vagyis az oly annyira vágyott egészséges életmód eléréséhez. Sok mindent kipróbáltam és végül arra jutottam, hogy már néhány alapszabály betartása is nagyon komoly egészséget támogató hatást biztosít alkalmazója számára.

Kb. két évvel ezelőtt azt a jövendölést kaptam (orvosi vizsgálatokat követően), hogy rövidesen indokolttá válik egy koleszterin- és egy vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedése. Mivel úgy 10 évvel korábban már akartak nekem szívritmusszabályzó pirulákat is felírni, amit végül egy másik orvos egy órán belül – nekem igazat adva – feleslegesnek titulált, most sem adtam be a derekam.

Elkezdtem másként táplálkozni és bár másféle természetes eszközöket is bevetettem a harcba, meggyőződésem, hogy étkezési szokásaim jelentős hatást gyakoroltak a pozitív változásra, amit legutóbbi vérképem mutatott. Ahogy az orvos mondta: “Nagyon ügyes vagy! Ezek az eredmények nagyon lassan szoktak változni, úgyhogy csak így tovább!” Nem ez volt az első ilyen élményem, hiszen már mások – egyébként szintén nagyon lassan reagáló – pajzsmirigy értékének komoly javítását is megterveztük és végigvittük. Mivel nincs ilyen irányú végzettségem, ezért természetesen ezzel nem kalandorkodom, különösen nem mások esetében, de meggyőződésem, hogy megfelelő orvosi kontroll mellett érdemes mindent megtenni a kemikáliáktól mentes életért, amíg nem kell számolnunk kockázati tényezőkkel.

Voltam húsevő, vegetáriánus, folytattam ketogén diétát és coachként/tanácsadóként részese vagyok egy orvosi felügyelet mellett megvalósítható normoprotein diéta rendszernek.

Az évek során egy dolog meggyőződésemmé vált. A táplálék időzítése sorsdöntő fontosságú. Most kifejezetten erről néhány gondolat…

Ami engem illet: nagyon mélyen hiszek az időszakos böjt gyakorlatában. Ez azt jelenti, hogy kizárólag a nap egy adott időszakában, egy meghatározott “időablakban” veszünk csak ételt magunkhoz.

Milyen előnyei lehetnek ennek? Nézzük meg, mi is történik valójában!

Koplalás során, mint például az alvás időszaka, az inzulinszint leesik. Hatására ekkor már csökkent vércukorszintről beszélhetünk. A glükóz szintjének csökkenése elindítja a hasnyálmirigy glükagonkiválasztását. Ennek célja, hogy a májban tárolt glükóz (cukor) eljusson az agyba és megfelelő tápanyagot biztosítson számára (az agy a test által felhasznált teljes energiamennyiség 1/5-ét használja fel), miközben a máj glükózutánpótlást termel. Alvás közben a máj ezt elsősorban az izmok lebontásából származó aminosavakból tudná megtenni, hiszen már régóta nem valósult meg fehérjebevitel. Ez nyilvánvaló módon izomvesztéshez vezetne, ha nem védené meg ettől testünket a növekedési hormon, amit (leegyszerűsítve a folyamatot) az agyalapi mirigy választ ki.

Ugyanez történik nem csak alvás, hanem intenzív (pl. nagy intenzitású intervallumos) edzés és böjt hatására is. A növekedési hormon mindeközben abban is segít, hogy az általa kiválasztott zsírsavakból a máj az alvás során ketonokat állítson elő, ezzel biztosítva az agy energiaellátásának nagy részét. Amikor az agy ketonokat “fogyaszt”, akkor csökken a test glükózszükséglete és az izmok megmenekülnek, miközben a testösszetétel is megváltozik, azaz csökken a test zsírtartalma.

Jómagam kipróbáltam a napi egyszeri étkezést, a három óránkénti táplálékfelvételt és a kettő között is sok mindent. Valószínűleg nem véletlenül – a számos tudományos táplálkozási kutatás eredményének megfelelően – végül arra az eredményre jutottam, hogy a lehető legjobb, amit magunkkal tehetünk, az nem más, mint egy kb. 8 órás táplálkozási időszak, egy ebben az esetben nyilvánvalóan 16 órás böjti időszakot követően. Ma már ezt még inkább magamra igazítottam és azt tapasztalom, hogy az adott élethelyzettől függően egy 4-8 óra közötti fogyasztási időszak a legkedvezőbb számomra.

De nézzük meg, hogy mi az, ami a legtöbb ember számára kedvező hatású lehet!

A példa kedvéért maradjunk a 8 órányi étkezési időintervallumnál… Ha előző este a nap utolsó étkezését 19 órakor befejezted és másnap délelőtt 11-kor eszel először, akkor pontosan betartottad a 16 órás böjti időszakot. Természetesen, ha előbb megéhezel, akkor célszerű enni pár falatot. Az érdekesség kedvéért… Amire ilyenkor figyelj: ha a jó kis szénhidráttal dúsított müzlivel, stb. nyitsz, akkor egészen biztos, hogy szinte egész nap éhes leszel, és folyamatosan enni fogsz. Holott az éhségérzet könnyen elkerülhető, ha reggel egy kis zsírral, esetleg fehérjével dúsított zsírral kezded a napot. Na, ez meg mi? – kérdezheted joggal. Például egy kis szalonna, néhány darab tojásból készült főtt tojással vagy egy finom rántotta kókuszzsírban sütve. Ami engem illet, én a ritkán előforduló délelőtti éhséget vajjal, kókuszzsírral dúsított kávéval, teával szoktam elűzni.

Meg egy szokás, ami segíthet: jó megközelítés nem teleenni magunkat, hanem a telítettségérzést csak mintegy 80%-os szintig engedni, s akkor abbahagyni az étkezést.

A lényeg, hogy a 8 órás étkezési időszak a fent leírt előnyökkel jár. Még valami: érdemes úgy időzíteni az utolsó étkezés idejét, hogy a vacsorát legalább 3 órával az elalvás előtt fogyaszd el, mert így a szervezet ideális módon be tud állni emésztő-pihenő módba, ami a regeneráció alapkövetelménye!

Mit tegyél, ha nehezen tudod megvalósítani a 8 órás cikluson belüli táplálkozást? Könnyedén, erőltetés nélkül tologasd ki a határokat, alkalmanként egy-egy negyed vagy fél órával, amíg végül már erőlködés nélkül tartani tudod a tervet! Addig is sokat segíthet a fent leírt kávé vagy tea fogyasztása.

És végül még egy gondolat… Nem szeretem, ha valaki rá akarja erőltetni másokra a saját meggyőződéseit. Én sem szívesen tenném ezt. Azt viszont ésszerűnek tartom, ha végiggondolod ezt az egyszerű módszert és azt követően – betartva minden, fent is jelzett biztonsági előírást – eldöntöd, hogy megér-e e próbát ennek a pár egyszerű pontnak a követése.

 

Szívből kívánok jó egészséget!

 

További, táplálkozással, életvitellel és önfejlesztéssel összefüggő tartalmakért ide kattintva iratkozhatsz fel YouTube csatornámra.

 

Itt feliratkozva kaphatod meg a díjmentes “9P” Akadémia gyűjteményt.

Ez a következő, teljes rendszeremet érintő írásokat tartalmazza:

1. A testtartásban rejlő erő / 2. Gyalogolj az egészségedért! Az erő alapjai… / 3. Mentsd meg az életedet! A légzés varázslatos világa… / 4. A partner megértésének művészete / 5. Stresszkezelés a mindennapokban / 6. Edd magad egészségesre! / 7. Nagyobb testtudatosság, teljesebb élet / 8. Kalandozás az önbecsülés óceánján… Határozd meg Te a saját értékedet! / 9. Kommunikáld magad boldoggá! / 10. Az ideális vállalkozás, avagy hogyan gondold végig… / 11. Túllégzéssel az egészségért / 12. A Wim Hof Módszer második és harmadik alappillére. A hideg és a mentális fókusz szerepe / 13. Fejlesztés és lojalitás… Ok és okozat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük